Panie Prezydencie Krzysztof Żuk, Pani Prezydent Beata Stepaniuk-Kuśmierzak pięknie dziękujemy za te ważne i potrzebne słowa wsparcia dla całego środowiska lubelskiej kultury.
Kultura była od wieków i pozostanie na zawsze kluczowym elementem naszej lokalnej tożsamości. Inspiruje naszym dziedzictwem, umacnia poczucie dumy z Lublina oraz rozwija Miasto Lublin dla przyszłych pokoleń.

Koronawirus SARS-CoV-2 zmienił nasze dotychczasowe życie powodując pandemię i światowy kryzys, którego skutki trudno dziś przewidzieć.

Mądrze, odpowiedzialnie i solidarnie pokonamy ten kryzys a kultura ponownie będzie kołem zamachowym lubelskiej gospodarki, główną atrakcją turystyczną a przede wszystkim ważną częścią życia Lublinian.

Od początku epidemii staramy się monitorować sytuację i pomagać lubelskiemu środowisku kultury.

1.
Wszelkie zobowiązania finansowe dla instytucji kultury, NGOsów i stypendystów są obecnie regulowane terminowo i w pełnej wysokości. Nie planujemy żadnych zmian choć oczywiście sytuacja epidemiczna i trudna sytuacja budżetowa Miasta może nas do tego zmusić w przyszłości.

2.
Wspólnie z lubelskimi organizacjami pozarządowymi oraz stypendystami jesteśmy w trakcie przygotowywania i podpisywania aneksów do umów umożliwiających przełożenie planowanych na marzec/kwiecień/maj wydarzeń na inne terminy.

3.
Włączyliśmy NGOsy kulturalne do Lubelskiego Pakietu Wsparcia dla Lokalnych Przedsiębiorców i Organizacji Pozarządowych umożliwiającego m.in. zawieszenie lub zmniejszenie czynszu za lokale miejskie. Szczegółowe informacje znajdują się tutaj: Lublin Przedsiębiorczy oraz lublin.eu/biznes-i-nauka

4.
Wprowadziliśmy ułatwienia w programie stypendialnym dając możliwość przesyłania wniosków drogą elektroniczną, późniejsze uzupełnianie braków formalnych i zdalną pracę komisji tak aby mógł on być realizowany bez przeszkód. Dotychczas przekazaliśmy na stypendia realizowane w tym roku ponad 300 tys zł a w obecnym konkursie przekażemy kolejne 200 tys. zł.

5.
Wspólnie z instytucjami kultury, NGOsami i stypendystami staramy się nie odwoływać żadnych wydarzeń ale przesuwać ich terminy na drugą połowę roku tworząc jednocześnie nowy kalendarz wydarzeń tak żeby jak najlepiej uzupełnić terminarz już zaplanowany wówczas działań.

6.
Instytucje i NGOsy organizują wiele bieżących wydarzeń w przestrzeni wirtualnej a także udostępniają swoją dotychczasową działalność w internecie transmitując nagrania ze swoimi spektaklami, koncertami czy spotkaniami aktywnie biorąc udział w akcji #Zostańwdomu i pomagając nam przetrwać w domach czas narodowej kwarantanny.
Wszystkie propozycje do znalezienia tutaj: Turystyczny Lublin oraz lublin.eu/turystyka
W tej chwili na portalu mamy prawie 40 podmiotów kulturalnych i łącznie kilkaset propozycji dla naszych mieszkańców.

7.
Instytucje kultury, NGOsy i lubelscy artyści i animatorzy kultury włączają się w akcje pomocy dla lubelskiej służby zdrowia i osób, które znalazły się obecnie w trudnej sytuacji. Szyją maseczki i kombinezony, organizują sprzęt komputerowy do zdalnej nauki, dostarczają posiłki i napoje dla służby zdrowia i osób potrzebujących, robią zakupy:
Widzialna ręka LUBLINWzywamyPosiłkiPomoc dla Służb Medycznych LUBLIN.
Dziękujemy!

8.
Choć siedziba Wydziału Kultury pozostaje zamknięta dla mieszkańców ze względu na sytuacje epidemiczną jesteśmy do Państwa dyspozycji cały czas:
tel. 814663700
mail: kultura@lublin.eu
fb: Lublin – Miasto Kultury

Dziękujemy Magdalena Gach (Magdalena Gach – Biegły Tłumacz Języka Migowego) za tłumaczenie na PJM.

Trzymajcie się zdrowo!

https://www.facebook.com/Krzysztof.Zuk/videos/512729272757236/