„Tej nocy nie zaśnie nikt!
Także Ty, o Księżniczko,
w swej chłodnej izbie patrząca w gwiazdy,
drżące z miłości i nadziei.
Ja skrywam moją tajemnicę
i nikt nie pozna mojego imienia!”

Wczoraj setna rocznica śmierci Giacomo Antonio Domenico Michele Secondo Maria Pucciniego.

Mam nadzieję, że pojawi się On, mimo wszystko, także na scenie Teatru Starego w Lublinie.

W czwartek Doroczne Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na uroczej Gali w Krakowie.

Szczególnie cieszy nagroda za Ochronę Dziedzictwa Kulturowego dla Stowarzyszenie Twórców Ludowych, które swoją siedzibę ma przy ul. Grodzkiej w sercu lubelskiego Starego Miasta i którego oddziaływanie dla całej kultury polskiej i lubelskiej jest bezcenne.

Występ Jakuba Józefa Orlińskiego i Trio Aleksandra Dębicza – co za uczta!

A jeśli Kraków i uczta to jeszcze oczywiście Café Lisboa – najlepsze pastele de nata poza Lizboną.

W piątek w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych przy Mińskiej na warszawskiej Pradze świetna konferencja FachLabu. Dyrektorka CRPK, niezastąpiona Aleksandra Szymańska oraz m.in. Kara Becker (była w Teatrze w maju) i Sonia Kisza (będzie w Teatrze w kwietniu) w pasjonującej rozmowie o modzie i zagrożeniach (sic!) z niej wynikających (ale też szansach).

Praca domowa odrobiona!

W sobotę wizyta u Cezary Hunkiewicz i Anna Bakiera na otwarciu Brain Damage Gallery (a raczej już BD) przy Puławskiej 31. Po latach wspaniałych działań w Lublinie Galeria rozpoczyna nowy etap na warszawskim Mokotowie. O powodzenie jestem spokojny a projekt lubelskiego Metra przygotowany w Brain Damage przez Michała Lewkowicza pozostanie jedną z moich ulubionych realizacji artystycznych.

Patrzę na plakat linii lubelskiego metra za każdym razem gdy wychodzę z domu…

„Rok 1965. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonuje magister inżynier Antoni Cześniak, główny architekt. Za jego plecami z nogi na nogę przestępuje niecierpliwy tłum, w tle dumnie rysuje się znak lubelskiego metra. Licznie przybyli także ciekawscy mieszkańcy Lublina. Były kwiaty, radość i wzruszenie” – donosiła pożółkła od starości gazeta na Otwarciu Muzeum Lubelskiego Metra w 2023 roku.

Genialne!

Tymczasem ponownie wieczorny powrót do Lublina, tym razem przy dźwiękach Jakub Skorupa, tegorocznego laureata Nagrody Grzegorza Ciechowskiego.
Koncert Jakuba z zespołem sprzed 2 tygodni w Teatrze tłumaczy najlepiej dlaczego ta nagroda jest w pełni zasłużona.

I tylko szkoda, że nie mogłem być w Teatrze wczoraj na spektaklu „Wyspa Kalina” z Teatr Polski Bielsko-Biała – Polskiej Stolicy Kultury 2026 (stendingowejszyn po obu prezentacjach) – wzorowa współpraca naszych kulturalnych stolic już się realizuje (brawo Dyrektor Witold Mazurkiewicz i Zespół Teatru)
i dzisiaj na spektaklu „Kim chcesz być?” będacego jednym z rezultatów projektu stypendialnego Justyna Kazek pod nazwą: „Wszystko w teatrze” skierowanego do osób g/Głuchych, słabosłyszących i słyszących, który powstał dzięki stypendium MKiDN a w Teatrze był pokazany w ramach naszego programu „Młody Teatr Stary”.

Doby nie wystarcza…

Teatr Stary w Lublinie
Lublin – Miasto Kultury
Lublin 2029